Giant’s Causeway and Carrick-a-rede

mWC0Dnq6YnCfvjCPVX

7Q98g5X6aSckVVOxKX

rAGAyW89WxacpGdBnX

extasLVNXGpV1HBNQX

PV7O3Z8zHUg7CoNt9X

X41diCyIjheJhcVxSX

epxvPcWbmAjJD9DaHX

C8eJCcG88bCeMrjewX

wJIAlbuTFNLvsypJpX

lBbwJawARXHLn7gfcX

ygxoeUDCB2Pd5lHF0X

4DLBRWqarXsO9RwOpX

5xAVsj1bS5z0fy2yDX

qa7mctfXbAsKdLjLnX

4qiMQXIdsO4zdb2o1X

cKuV0nphafx4QZ2I6X

TGlz6SiuYFaPIZvxMX

6DIOrdrKvoozTmMXSX

 Gg7vr3VIvmymJZX6kX

 UAypS3H7U81Tg6b0tX

 

Wyjeżdżamy z Belfastu rano i kierujemy się w stronę Carrick-a-Rede. Nawigacja prowadzi nas trochę dziurami i ku mojemu zachwytowi przez przypadek trafiamy na Dark Hedges. Oczywiści miałam sprawdzić na mapie gdzie to dokładnie jest i gdyby nie ten przypadek to nie dotarłybyśmy tu. Jest to piękne miejsce, wysadzana bukami aleja, prowadząca do domu, należącego niegdyś do bardzo zamożnej rodziny. Drzewa zostały posadzone pod koniec XVIII wieku. Jest to urokliwe miejsce, a może raczej było. Dziś bardzo popularne, z powodu Gry o Tron, która między innymi tam była kręcona. W ciągu ostatnich kilku lat aleja została trochę zniszczona przez nawałnice, ale wciąż wygląda to magicznie.

Do Carrick-a-Rede – wiszącego mostu, trzeba czekać parę godzin. Jest długi sierpniowy weekend i bardzo dużo ludzi. Kupujemy bilety i jedziemy do Giants Causway – Grobli Olbrzyma. Od mojego ostatniego pobytu wielkie visitors cerntre zostało tu wybudowane. Teraz by wejść na teren trzeba kupić drogi bilet, ale widoki są tego warte. Grobla Olbrzyma to około 37tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. Większość z tych kolumn ma podstawę sześciokątną. Kolumny uformowały się podczas erupcji wulkanicznej 60-50 milionów lat temu.

Według legendy groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill, który chciał suchą stopą przejść do Szkocji. Tam wystraszył się gigantycznego Szkockiego olbrzyma i uciekł. Dzięki podstępowi swojej żony, która przebrała go za niemowlę skuteczniej wystraszyli szkockiego olbrzyma, który widząc gigantyczne niemowlę obawiał się rozmiarów jego ojca, uciekł i zniszczył groblę.

Na Groblę olbrzyma można się wybrać na cały dzień. Jest tu kilka pieszych szlaków. My wchodzimy na klif i oglądamy skały z innej perspektywy.

Carrick-a-Rede jest to linowy most o długości 20 metrów, wiszący 30 metrów na wodą. Łączy stały ląd z małą wysepką Carrickarede. Przez 350 lat rybacy łowiący łososie budowali mosty w tym miejscu. Miały one różne formy. Jeszcze w latach 70 tych XX wieku most miał tylko jedną linę do trzymania się rękami i dość rzadko rozmieszczone szczeble do przejścia. Obecny most jest z 2000 roku. Z wyspy są piękne widoki na klify.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s