Lanckorona

XeVtzxCItGnM27vJTX

GXw9Oo7F9WEn9TB2kX

0jGqQfpfUMHGhHDRaX

aARhb3V2zPeKOgxtlX

xRpp4un6xgww9MvbSX

O9j8OMAbx02VuEkjeX

DkFZ4MJo1KAe0Xw90X

6qu1xxts0yN6QsIuWX

WsGQRug9TEtwBjt4BX

89fXmc60h1aq890XZX

WwnA5z8gp8mMEo9aFX

tKmtqNgWldPapChGuX

RJjhpw0XMwSL43ga4X

SEgBPbhbtJvP6F9x9X

XUkHzbAcMRJizFLBaX

FIgl0Q5lcqAu00gRCX

OCwmGm4cB0PH6WGR4X

ya4HWHpKiU5NbfSn2X

sIrv9IC9gLosHoXeoX

nj01YtAD3UcpsNkvPX

MxotUPhgq2yOwz1bAX

H6pV3lVPabMdqgrvtX

ey2BzglRg6aT54WvnX

zipsxyXPzfFup9WKXX

JRz7DTlbi4QT9wWMRX

adg3gbQeXxgw4AwI7X

tkoJm2fm6wV5p8wMbX

FoqWgvzteLioMno9pX

E0TNnbaufah2jZFkoX

fg2QplJqWPrQta1hdX

W5bZhpXkATqS4RjOhX

tDidNaP2OM7dnaUlWX

WXRyWbJFIHdl7dF7yX

p11o4B0ArpKDib3HuX

Lanckorona jest urokliwą, magiczną wsią w województwie małopolskim. W latach 1366 – 1934 posiadała prawa miejskie. Znajdują się tu ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Zamek był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Został wysadzony w powietrze w XIX wieku. Do dziś zachowały się fundamenty wież i pozostałości muru obronnego.

W Lanckoronie po raz pierwszy byłam kilka lat temu. Przeczytałam artykuł, w którym kilkoro celebrytów opisywało gdzie by chcieli mieszkać. Wszyscy wskazywali ciepłe europejskie miejsca, a jedna pani wskazała Lanckoronę. Zakochałam się w tym miejscu. To co mi się tu najbardziej podoba to piękna drewniana architektura. Budynki w rynku powstały w latach 1868 – 1872. Poprzednia zabudowa spłonęła w wielkim pożarze. Ocalał tylko jeden narożny budynek, pełniący dziś rolę Izby Regionalnej. Piękną drewnianą zabudowę można znaleźć nie tylko w rynku. Spacer bocznymi uliczkami dostarcza mnóstwo estetycznych wrażeń. Na wzgórzu zamkowym jest wiele urokliwych szlaków spacerowych. Północna część Góry Lanckorońskiej wraz z ruinami zamku wchodzi w skład kompleksu kalwaryjskiego wpisanego na listę UNESCO.

Zatrzymujemy się w tym samym pensjonacie – Willi Zamek, gdzie mieszkałam poprzednio. Cudny stuletni, drewniany budynek. Drewniane skrzypiące okna i widok z balkonu wart milion dolców.

Historia lanckorońskiego letniska zaczyna się w 1924 roku, gdy Pensjonat Tadeusz zaczął przyjmować gości. Jest to jeden z najstarszych prywatnych polskich pensjonatów. Założył go legionista Tadeusz Lorenc Senior. Drewniany dom w stylu zakopiańskim, z basenem w ogrodzie. Pensjonat jest pełny pamiątek po Józefie Piłsudskim. Na przełomie lat 40 tych i 50 tych syn założyciela – Tadeusz Lorenc skonstruował drewniany samochód, który można podziwiać na posesji. Samochód jest jedną w wielu jego ciekawych konstrukcji.

W Lanckoronie działa prawie stuletnia piekarnia, która zapachem kusi, by wieczorem nabyć jeszcze gorące wypieki.

To czas tuż przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży. Co jakiś czas spotykamy grupę pielgrzymów z różnych stron świata, lub z oddali słyszymy ich śpiewy.

Spacerem wybieram się z Mamą do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest popołudnie i na szczęście kościół jest prawie pusty.

W drodze powrotnej przejeżdżamy przez Kraków. Jest to dzień gdy Papież przyjeżdża do Polski. Nigdy w życiu tyle Policji nie widziałam. Potem zaczyna lać jak z cebra, ale wielu kierowców i tak nie skłania to by zwolnić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s