Kanchanaburi 6

 

IMG_6945IMG_6822dddIMG_6796IMG_6895IMG_6938IMG_6969dddIMG_6836IMG_6937dddIMG_6952IMG_6965Kanchanaburi jest położone na zachód od Bangkoku. Dla mnie jest znane z jednej rzeczy – mostu na rzece Kwai. Nie wiedziałam, że to miejsce jest w Tajlandii. Jak się zorientowałam to skróciłam pobyt w dwóch innych miejscach, żeby odwiedzić to miasto. Dawno temu oglądałam ten film z Dziadkiem i po prostu musiałam tu przyjechać.

Plany budowy kolei z Bangkoku do Rangunu (Myanmar) przez dżunglę mieli już brytyjscy kolonizatorzy. Uznali jednak, że przedzieranie się przez dżunglę będzie zbyt trudne. W czasie II Wojny Światowej tereny dzisiejszej Tajlandii i Myanmar (Birmy) były okupowane przez Japonię. By zapewnić sobie alternatywny rodzaj transportu oprócz morskiego, (którego się obawiali ze względu na alianckie łodzie podwodne) zdecydowali o rozpoczęciu budowy. Budowę całej linii kolejowej (415 km) na trasie Tajlandia – Myanmar (Birma) rozpoczęto w czerwcu 1942 roku równocześnie z obu krańców linii. Najtrudniejszy odcinek trasy znajduję się blisko Kanchanaburi. Nazywany jest Hellfire Pass – Przejście Ognia Piekielnego. Przez 18 godzin dziennie jeńcy byli zmuszani wykuwać przejście w litej skale przy użyciu prymitywnych narzędzi. Przejście to zostało tak nazwane ponieważ jeńcy pracujący w świetle pochodni wyglądali jakby przedstawiali sceny z piekła. Obie części trasy zostały połączone w październiku 1943 roku i budowa została zakończona po rekordowych 16 miesiącach. Dziś ta trasa nazywana jest Deth Railway – Kolej Śmierci. 180 tyś przymusowych robotników z ludności azjatyckiej oraz 60 tyś alianckich jeńców wojennych budowało tę trasę. 90 tyś Azjatów oraz 16 tyś Aliantów zmarło przy budowie tej kolei. Głównie z powodu katorżniczej pracy i chorób.

Pierwszy most na rzece Kwai został zbombardowany w 1945 roku przez Aliantów. Obecny most został wybudowany przez Japończyków już po wojnie w 1947 roku i jest do dziś używany.

W 1957 roku nakręcono film pod tytułem the Bridge over the River Kwai (Most na rzece Kwai) w reżyserii Davida Leana. Film jest ekranizacją książki o tym samy tytule napisanej w 1952 roku przez Pierre’a Boulle. Film zdobył Złoty Glob oraz 7 Oskarów.

Nakręcono jeszcze 2 filmy o tej tematyce. W 1988 roku powstał film Return from the River Kwai (Powrót znad rzeki Kwai) i w 2013 roku Railway Men (Droga do zapomnienia).

A tak na marginesie to uwielbiam polskie tłumaczenia tytułów filmów. Nie można się zorientować po tytule czy już się dany film oglądało po polsku.

W Kanchanaburi, niedaleko od mostu jest świetne muzeum II Wojny Światowej.

Kanchanaburi Allied War Cementary to cmentarz żołnierzy alianckich. Jest to ostatnie miejsce spoczynku blisko 7 tyś żołnierzy głównie z Wielkiej Brytanii, Australii i Holandii. Ten cmentarz to dar Tajów i miejsce pamięci żołnierzy, którzy zginęli na ich ziemi.

Wieczorem gdy szłam ze znajomymi na night market mijaliśmy wiele barów i restauracji. Nazwy typu Luky. W środku panie w krótkich sukienkach i na obcasach. Klientela męska, biała, średnia wieku 60 lub więcej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s