Tioman Island

 IMG_5616IMG_5418dddIMG_5646fffIMG_5479IMG_5572fffIMG_5503IMG_5525IMG_5478IMG_5631IMG_5482IMG_5583IMG_5626IMG_5453IMG_5617

 Po dopłynięciu na wyspę łapiemy transport na wschodnie wybrzeże.

Najpierw chciałam spać w dorm, ale okazało się, że nie ma zamykanych szafek i drzwi też nie można zamknąć:) Wyspa jest bardzo bezpieczna, ale mimo wszystko.

Dzielę więc domek z Sylvią. Najpierw wydawał nam się super basic, ale potem bardzo nam się podobał 🙂

Nieprzespana noc i podróż promem, choć normalnie mnie to nie rusza kończą się bólem brzucha. Prawie cały dzień spędzam w łóżku, bo nie mam siły jeść ani nawet siedzieć.

Następnego dnia jednak budzę się głodna i czuję się dobrze. Wyspa jest cudna,, choć wrażenie pewnie zależą od części wyspy, w której się przebywa.

Czysty piasek i długa, dość szeroka plaża. Prawie nie ma ludzi.

Na tej plaży jest Juara Tourtle Project. Jest to organizacja, która wspomaga żółwie. Żółwie morskie żyją tyle ile ludzie, około 70 – 100 lat. Potrzebują około 20 -30 lat, żeby osiągnąć dojrzałość płciową. Dzięki swojemu instynktowi po wielu latach wracają w miejsce, gdzie się wykluły, żeby złożyć swojej jaja. Niestety zanieczyszczenie środowiska i ekspansja człowieka powodują, że wiele z tych bezpiecznych dla żółwi miejsc już nie istnieje. Dlatego organizacje wspierające żółwie doradzają żeby budować domy za linią zieleni, która styka się z plażą. W ten sposób drzewa tłumią światła dochodzące z domów i ulic. Żółwice wybierają puste i ciemne części plaży. Jeśli warunki na plaży, na której się wykluły nie spełniają ich wymagań, po prostu więcej tam nie wracają. Nawet na tej wyspie liczba miejsc gdzie gniazdują żółwie znacznie się zmniejszyła na przestrzeni ostatnich lat.

Wolontariusze każdej nocy patrolują plaże, i jeśli znajdą gniazda mierzą ich głębokość i przenoszą je w bezpiecznie miejsce. Pomiar głębokości jest bardzo istotny, ponieważ płeć małych żółwików będzie zależała od tego jaka temperatura panowała w gnieździe. Jeśli to było 30 stopni to wyklują się samiczki, a jeśli 28 stopni to samczyki.

Jaja są przenoszone i zakopywane na takiej samej głębokości jak zrobiła to żółwica, żeby chronić je przed drapieżnikami, a także ludźmi, którzy czasem gustują w żółwich jajach.

Statystyki podają, że tylko jeden na tysiąc z małych żółwików ma szansę osiągnąć dojrzałość płciową. Oprócz naturalnych wrogów żółwi, jest jeszcze człowiek, który jest najbardziej destrukcyjnym z gatunków żyjących na Ziemi (a może i w całym Wszechświecie). Te piękne stworzenia zabijane są dla ich skorup, a także mięsa. Każdy z nas może coś zrobić dla ochrony żółwi. Wystarczy choćby nie kupować rzeczy wykonanych lub inkrustowanych skorupami żółwi.

Dorosły żółw (z gatunków, które tam gniazdują) osiąga długość o jednego do dwóch metrów.

Organizacje wspierające ochronę żółwi są bardzo potrzebne, bo ich ilość systematycznie się zmniejsza.

Tioman w zdecydowanej większości porośnięta jest dżunglą. Nie ma zbyt wielu dróg, a w niektóre rejony wyspy można się dostać tylko łodzią. Jest wiele miejsc gdzie można się wybrać na treaking. W większość miejsc jednak lepiej wybrać się z miejscowym przewodnikiem. Łatwo się zgubić,a poza tym jest tam mnóstwo dzikich zwierząt, jak słonie, małpy i jadowite węże.

My wybrałyśmy się do wodospadu. Żeby tam dojść trzeba przekroczyć rzekę. Lepiej poczekać do popołudnia bo wtedy poziom wody jest znacznie niższy, sięga tylko za kolana. Najpierw źle odczytałyśmy mapę i przelazłyśmy rzekę nie w tym miejscu co trzeba. Wyszłyśmy koło domku jakiejś pani, czym naraziłyśmy się na jej nieprzyjemne uwagi. Potem odnalazłyśmy właściwą drogę, trochę dzięki pokrzykiwaniom tej pani, która obserwowała nas z tarasu 🙂 Trasa do wodospadu jest bardzo ładna. Zajmuje to niecałą godzinę, jednak temperatura i wilgotność powietrza nie czynią tego najłatwiejszym. Wodospad nie jest zbyt duży. U jego stóp jest naturalny basen, w którym można pływać. Jest to super przyjemny sposób, żeby się ochłodzić.

Wokół wyspy jest wiele miejsc gdzie można oglądać rafę koralową. Wybrałyśmy się na całodzienny rejs łodzią. Podglądanie podwodnego świata jest fascynujące. Rafa koralowa, żółwie i przepływające koło mnie setki najróżniejszych ryb.

Wyspa Tioman jest położona 32 km od wschodniego wybrzeża Półwyspu Malezyjskiego na morzu południowo chińskim.

Na wyspie mieszka około 400 osób. Wyspa została wybrana w głosowaniu jako jedna z 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s