Jak się wydać za mąż/ożenić w Indiach

 

Małżeństwo jest to bardzo ważna ”instytucja” społeczna w Indiach. Legalny wiek do zawarcia związku małżeńskiego to 18 lat. Młodzi ludzie pobierają się zwykle bardzo wcześnie. Na wsiach często nie doczekując pełnoletności. Ci lepiej wykształceni, z zamożnych rodzin żenią się w wieku około 25 – 28 lat. Mężczyzna zwyczajowo powinien być kilka lat starszy niż kobieta.

Dość rzadkie są małżeństwo z miłości. Zwykle bywają aranżowane przez rodziny. Często jest to poprzedzone długimi poszukiwaniami odpowiedniego kandydata/kandydatki. Wiele aspektów ma tu znaczenie: pochodzenie (kasta), wykształcenie, status materialny, często znak zodiaku. Mój kolega i jego dziewczyna czekali kilka lat żeby się pobrać, bo taką datę wyznaczył astrolog jako odpowiednią dla ich małżeństwa.

Dziewczyna spotkana w pociągu, Muzułmanka podróżująca z mężem i jego liczną rodziną, opowiadała mi, że jej małżeństwo to jej wolność Pochodziła z bardzo konserwatywnej rodziny. Mogła studiować, ale tylko do poziomu, gdzie mogła uczęszczać do żeńskiego college’u. Rodzice nie pozwalali jej nigdzie wychodzić. Z mężem i jego rodziną podróżowała dość często i wyglądała na bardzo szczęśliwą.

Młody Muzułmanin z malej miejscowości, opowiadał mi, że jego siostra zobaczyłą swojego męża dopiero na weselu. Mówił, że ich rodzice się bardzo postępowi i siostra mogła rozmawiać z przyszłym mężem przez telefon. Jego kolegi – Hindusa siostra nie miała tej możliwości. Wyszła za mąż za chłopaka wybranego przez rodziców, którego nigdy nie widziała i z nim nie rozmawiała.

W lokalnych gazetach jest mnóstwo ogłoszeń matrymonialnych. W większości to rodzice poszukują kandydatów dla swoich dzieci. Podawanych jest wyznanie, wiek, wzrost, wykształcenia (łącznie z miejscem jego zdobycia jeśli było to za granicą), czasem miejsce zatrudnienia, zawody rodziców, wysokość pensji, żywieniowe nawyki (vege), znane języki.

Niektórzy rodzice zachwalają swoich synów w osobliwy sposób:

handsome like a Hindi movie star – przystojny jak gwiazda filmów Hindi.

fair and slim – jasny kolor skóry i szczupły,

tall and well build – wysoki i dobrze zbudowany,

handsome boy, look like upright Cop of a Hindi Movie – przystojny chłopak, wyglądający jak policjant z filmów Hindi,

clean habits – tu nie wiem jak to rozumieć, czy to że sprząta po sobie, czy np., że nie pluje i charcze???

innocent divorcee – rozwodnik (nie z jego winy rozwód),

Poszukiwani kandydaci powinni spełniać wymogi wykształcenia, statusu materialnego, czasem określany jest wymagany wzrost i waga, jasny kolor skóry, zarobki, własny dom. W wielu ogłoszeniach jest informacja, że kasta nie ma znaczenia. W przypadku rozwodników i wdowców/wdów także dzieci z poprzednich związków nie stanowią problemu.

Niektórzy rodzice podają, że poszukują kandydatów dla jedynej córki/syna.

Pytania o status małżeński są na porządku dziennym. Bycie niezamężnym/nieżonatym, szczególnie po 30 tce jest tu mało spotykane. Sama zwykle się nie przyznaję do bycia singlem 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s