Sigiriya

IMG_1920

IMG_1919IMG_1909IMG_1977IMG_1993IMG_1944IMG_1950IMG_1961IMG_1940IMG_1939

Sigiriya to mała wioska i jednocześnie pierwsze miejsce w Kulturalnym Trójkącie. Sigiriya jest to wielka, 370 metrowa skała (podobno pochodzenia wulkanicznego) górująca nad okolicą. Zwana jest Lion’s Rock – Lwią Skałą. Dookoła niej znajduje się olbrzymi, ładnie rozplanowany ogród. Najlepiej cały projekt ogrodu widać na miniaturze w miejscowym muzeum. Na szczycie skały znajdują się ruiny. Jest wiele teorii na temat tego co znajdowało się tam wieki temu. Niektóre z nich mówią o pałacu lub forcie, ale najprawdopodobniej był to klasztor i miejsce medytacji. Mniej popularne teorie mówią o niesamowitej energii tego miejsca, a także o lądowaniu obcych.

Wewnątrz skały jest wiele korytarzy, teraz zasypanych. Podobno te korytarze prowadzą do wielu ważnych buddyjskich świątyń w większości ważnych miejsc na Sri Lance.

Skała ta zwana jest Lion’s Rock z powodu wielkich kamiennych łap znajdujących się z jej północnej strony. Legenda głosi, że była tam też pozostała część lwa, która uległa zniszczeniu/zniknęła. Jeśli przyjrzeć się tym łapom, to one w ogóle nie wyglądają jak łapy lwa, ale jak łapy jaszczura lub smoka.

Mniej więcej w połowie wysokości skały jest rodzaj wgłębienia/pieczary, której ściany są wypełnione freskami kobiet. Są to popiersia bardzo pięknych kobiet z idealnymi piersiami i ozdobami na szyjach. Nikt nie wie jak stare są to malowidła. Przetrwały w doskonałej formie, ponieważ są w zacienionym miejscu.

Poniżej tej galerii z freskami jest Mirror Wall – Lustrzana Ściana. Znajdują się na niej zapiski osób odwiedzających galerię setki lat temu. Według badań zapiski są datowane na VI – XIV wiek.

Na terenie ogrodów znajduje się Cobra Hood Cave – Jaskinia Kobry. Jest to wysoka skała w kształcie kobry szykującej się do ataku. Wejście do jaskini jest zablokowane.

Niedaleko Cobra Hood Cave jest Auditorium/Meeting Hall – miejsce spotkań. Jest to płaska, duża skała, która mogła kiedyś spełniać rolę punktu zebrań. Inna teoria głosi, że mogło to być miejsce komunikacji z obcymi.

Sigiriya jest na liście Światowego Dziedzictwa Unesco od 1982 roku.

Niedaleko od Sigiriya jest Pidurangala Rock. Jest on doskonale widoczna ze szczytu Sigiriya. Jest to znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów miejsce. Po drodze na szczyt znajduje się posąg śpiącego Buddy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s