Dambulla

IMG_1901IMG_1855IMG_1889IMG_1845IMG_1853IMG_1870IMG_1851IMG_1876IMG_1900IMG_1852IMG_1860IMG_1886

Dambulla to małe miasteczko w części Sri Lanki zwanej Cultural Triangle Kulturowy Trójkąt. Do obejrzenia jest tu Golden Temple – Złota Świątynia oraz Cave Temples – Świątynie w skalnych pieczarach.

Cave Temples znajdują się na szczycie wielkiej skały. Stamtąd rozciąga się widok na całą okolicę, wyraźnie widać Sigariyę – 20 km dalej. Świątynie znajdują się w skalnych jaskiniach. Powstały najprawdopodobniej około pierwszego wieku przed naszą erą. Jest ich 5, w różnym rozmiarze. W każdej z nich jest wiele posągów Buddy (łącznie około 150), od stosunkowo niewielkich do kilkunastometrowych. Malowidła ścienne zostały stworzone dopiero w XVIII wieku.

Dambulla jest też świetnym miejscem wypadowym do Sigariyi, Anudhapura, Polonnaruwa. Każde z tych miast ma dobre połączenie autobusowe z Dambullą.

Dobry hostel z ogrodem i fajną ekipą, dostęp do kuchni, żeby ugotować ziemniaki 🙂 i nawet farbowane odrosty włosów które wyszły na pomarańczowo nie psują atmosfery totalnego relaksu w tym historycznym miejscu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s