Dalhousie/Adam’s Peak

 

IMG_1697IMG_1691IMG_1676IMG_1708IMG_1726IMG_1720Dalhousie jest to mała wioska górska. Nie ma tam nic ciekawego poza początkiem trasy na Adam’s Peak. Jest to święta góra Buddystów i większość odwiedzających to pielgrzymi. W świątyni na szczycie góry jest włos i odcisk stopy Buddy. Planując zdobycie szczytu lepiej unikać dni poja, okolic Nowego Roku i innych świąt.

Wędrówkę na szczyt najlepiej zacząć około 2 w nocy. Wtedy wschód słońca będzie można oglądac ze świątyni położonej na szczycie góry. Droga wiedzie głównie po schodach. Po drodze jest sporo sklepów i małych jadłodajni. Większość z nich otwartych jest także w nocy. Należy liczyć że trasa na szczyt zajmie pomiędzy 2,5 do 4 godzin. Niestety kiedy wchodziłam, przed szczytem utknęłam w dużej kolejce i ostatecznie wschód słońca oglądałam ze schodów prowadzących do świątyni. Ścisk był wielki. Szczyt może pomieścić ograniczoną liczbę ludzi. Dużo wiernych przychodzi tam by wziąć udział w modlitwie o wschodzie słońca.

Z góry widać cała panoramę okolicy. Góra rzuca cień na otaczającą ją okolicę i wraz z przesuwającym się po widnokręgu słońcem ten cień się przesuwa. Kiedy ja tam byłam cień góry widoczny był na chmurach które były poniżej szczytu. Piękny widok.

Legenda głosi, że biblijny Adam kiedy po raz pierwszy postawił stopę na ziemi było to właśnie na tej górze – stąd nazwa. To samo dotyczy większości hinduskich bogów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s