Galle

IMG_1321nowy21IMG_13181nowy21
IMG_1323

IMG_1345IMG_1274IMG_1298IMG_1285

 

Galle to miasto na południu Sri Lanki. Zostało wybudowane przez Holendrów w drugiej połowie XVIII wieku. Historyczna część miasta – Fort jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Na terenie Fortu znajduje się wiele kościołów, świątyń, meczetów i pięknych budynków mieszkalnych. Zwiedzanie można zacząć od terenów starego Bastionu i okrążyć cały teren po linii brzegowej, a potem zagłębić się w uliczki i podziwiać architekturę. Jest tu wiele drogich restauracji i hoteli oraz mnóstwo sklepów z biżuterią. Wieczorem z nadbrzeża można podziwiać niesamowite zachody słońca.

Do Galle można dojechać z Colombo autobusem z klimatyzacją w około 1,5 godziny, lub wsiąść w pociąg jadący nadbrzeżem. Zajmuje to ponad 3 godziny i z okien można podziwiać plaże w nadmorskich miejscowościach. Wcześniejsza rezerwacja biletu gwarantuje miejsce siedzące. Natomiast bilet drugiej lub trzeciej klasy kupiony tuż przed odjazdem nie gwarantuje miejsca do siedzenia, za to z dużym prawdopodobieństwem gwarantuje stanie przez kilka godzin w wielkim ścisku w wagonie z wąskimi półkami na bagaż na które duży plecak się nie mieści, i z nieograniczoną armią pociągowych sprzedawców owoców i fast foodów przepychającymi się za plecami.

W 2004 roku część Galle uległa zniszczeniu przez tsunami. Fort, pomimo że to najstarsza część miasta, jednak oparł się żywiołowi prawie nie odnosząc zniszczeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s