Indie – jak się ubierać

IMG_94673IMG_97003

Niby powszechnie wiadomo, że Indie to konserwatywny kraj, gdzie pozycja kobiety jest inna niż w krajach zachodnich. Jednak patrząc na niektóre turystki, można mieć wątpliwości czy o tym słyszały. Super krótkie szorty i dekolty na wierzchu przyciągają uwagę miejscowych mężczyzn. Zdarzyło mi się widzieć dziewczyny w samych bokserkach i górze od bikini w wiejskiej jadłodajni.
Biali mężczyźni, szczególnie w małych miejscowościach często chodzą w samych krótkich spodenkach, tak też jeżdżą na rowerach czy skuterach.

Nie uważam, że strojem kobiety można tłumaczyć napastliwe zachowania mężczyzn, ale jadąc do takiego kraju jak Indie należy pamiętać, że lokalne kobiety ubierają się konserwatywnie (pomijając młode dziewczyny z dużych miast) i należy uszanować tutejszą tradycję, także dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.

Nawet całkowicie okryta biała kobieta przyciąga wiele niechcianej uwagi. Z jednej strony może być to ciekawość, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie nie zbyt często widzi się białych. Z drugiej strony może to być także związane z powszechnie obowiązującym stereotypem rozwiązłości białych kobiet.

Niejednokrotnie zdarzyły mi się różne sytuacje z natrętnymi lokalsami. Zagadywanie, proponowanie podwiezienie na motorze, raz nawet jakiś chłopak zapytał czy go pocałuję, nie wspominając o goniącym za mną facecie po ciemnej drodze, po którym to doświadczeniu kupiłam sobie gaz pieprzowy.

Dlatego też zawsze noszę długie luźne spodnie i mam na sobie szal. Dobrym wyjściem jest tez kupienie sobie salwar kameez – zestaw spodni i tuniki – oba elementy luźne. Jest to (oprócz sari) tradycyjny tutejszy strój dla kobiety.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s