Lokrum Island

8KAYIsSeRTrA5fa3lX

h9iiUghOGUGjUVqM7X

FHzNzHtMev1xGWa1rX

iAm06u09jOXEHDnuqX

KuUKRxT5jhCAQScu4X

JOEGzzN5fiZRLwgO5X

MANFRaytX43TBmKEPX

pqPNp4fWmKazDXbz8X

egBTnCbbCoDxKnQQbX

 boUhTcFlAfdk5cbX0X

 btaKbX1FpMNtxLdX6X

 0yEbllavujb8bmVetX

axaQDCZqNUQv9y0uvX

QQT6LtF28yDIbe31dX

Kt6UcaWyAwzaRdhKXX

jr6amdbIcHx4rs3ccX

as48t0K35WKTTs1KEX

aitN5mavxdjBrZ9CDX

bo1GtK60FfllXdgbaX

Pr4fJVvCIx6Zn1EbeX

OCMAluYvRegwma3B7X

EzjCbLCda0pTscpBvX

6gte9utqMUOxGjmvfX

1aFMYmZ4jU4AkKW2oX

0Db14RK5RwyP48pYAX

 

Na wyspę Locrum dopływam w 10 minut stateczkiem z Dubrownika. Cała wyspa jest rezerwatem przyrody, ze względu na swoją niezwykłą faunę i florę. To super miejsce by uciec na trochę z zatłoczonego Dubrownika. Jest tu gaj oliwny, ogród botaniczny z niezwykłymi kwiatami i krzewami. Małe, słone jeziorko, zwane Dead Sea (Morze Martwe), w którym można się kąpać i które ma pdziemne połączenie z Adriatykiem. Do wielkich skał przy brzegu przyczepione są drabinki i kąpiel w morzu jest cudna. Woda jak z obrazka, przejrzysta, o niesamowitym kolorze. Na Locrum jest dużo pawi i obserwowanie ich jest dla mnie fascynujące. Jest tu kilka tras spacerowych.

Wyspa była zamieszkana od czasów prehistorycznych. Pierwsze wzmianki są z X wieku, kiedy to Benedyktyni wybudowali tu monastyr. W ruinach starego opactwa mieści się dziś wystawa o historii wyspy, a także restauracja.

W1667 roku wyspę, tak jak i Dubrownik zniszczyło trzęsienie ziemi. Benedyktyni opuścili ją, rzucajać na nią klątwę, jak głosi legenda. W 1806 roku Francuzi zbudowali tu twierdzę Royal Fort, którą poźniej przebudowali i użytkowali Austriacy. Jej ruiny stoją do dziś.

Wyspa Locrum położona jest 600 metrów od Dubrownika, na morzu Adriatyckim. Jej linia brzegowa to około 5 km. Nie jest zamieszkana.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s