Plitvice

cPFyk0r3PDKJiaR9hX

7eLMyx3CZ1wqiqil6X

3PEvFNQg4YpZzAgwwX

LBoA7aQSdaRUVfjsEX

gk4LJ0P3yv5TeddeAX

xX84qnpuRdjSOS18KX

nNqXypv8DgLFP1zHkX

 dVUz0I80B5FbhfbamX

hl8eLFs3hI7ctQjiwX

V91cliFbO9LDr8BmzX

HqZ5MlQaznlwCB0TGX

ztlqQQEC4UohVw2mdX

itL1TRPq0yK1pytKTX

avAnUo9S7yzvJd4naX

Od3lWDvSajSekhiPAX

i9L7nQkRAKpQ3FaBSX

 75xaxbQWycCkq2KO3X

 ASjfbEG2bba0Xso5WX

Park Narodowy Jezior Plitwickich to piękne miejsce. Jest to 16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami. Jeziora znane są z kaskad tufu wapiennego. Tuf to porowata skał osadowa, powstająca przez wytrącenie się węglanu wapnia w wody. Skała ta tworzy bariery, progi w rzekach krasowych i potokach. Taki rozwój tufu doprowadził do powstania wielu wodospadów. Często woda zmienia swój bieg, prowadzi do wysuszania niektórych barier, jednocześnie rozwój tufu następuje w innych miejscach. Z tego powodu Plitvice cały czas się zmieniają. W parku żyje wiele gatunków zwierząt, a część roślin to endemity.

Plitvice to największy z ośmiu chorwackich parków narodowych. Obszar Jezior Plitwickich został ustanowiony parkiem narodowym w 1949 roku, jest więc też najstarszym chorwackim parkiem. W 1979 roku park został wpisany na listę Światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego Unesco.

Recepcjonistka z hostelu mówi mi, że są inicjatywy by usunąć Plitvice z listy Unesco by jeszcze bardziej eksploatować park, jednak nie znalazłam takich informacji w internecie. Do parku dojeżdżam autobusem z Zadaru. Przy wejściu jest najwięcej ludzi, potem jest dużo spokojniej. Jest koniec maja i nie ma jeszcze tłumów. W parku jest wiele tras spacerowych, określony jest czas ich przejścia, więc każdy znajdzie coś na swoje możliwości. Woda w jeziorach jest krystalicznie czysta, o turkusowym odcieniu. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s