Katoomba and Blue Mountains

IMG_8778IMG_8701__CopyIMG_8855fffIMG_8896IMG_8708IMG_8664IMG_8710_dddIMG_8862IMG_8815IMG_8765IMG_8842fffIMG_8866fffIMG_8868

Katoomba to urocze małe miasteczko położone w Blue Mountains (Niebieskich Górach). Właściwie to pierwsze małe miasteczko, które mi się podoba. Poprzednie przez które przejeżdżaliśmy były zorganizowane wokół dużego skrzyżowane, budynki niezbyt piękne, parterowe lub z jednym piętrem. Ogólnie nieciekawe. Ale Katoomba jest inna. Położona na wzgórzu, pełna uroczych domów. Dla odmiany łatwo dostępna pociągiem albo autobusem z Sydney. Na tyle mała, że do szlaków można dojść na piechotę. Wiodą one brzegiem klifu albo przez las. Piękne widoki na Blue Mountains. Niebieskie od niebieskawej poświaty bijącej od drzew eukaliptusowych porastających góry i doliny. Szlakami można wędrować godzinami, docierając do wielu miejsc z punktami widokowymi. Szlak w poniedziałek był zupełnie pusty. Tylko w okolicach, w które można było dojechać samochodem było sporo ludzi.

Chyba najsłynniejszym miejsce w Blue Mountains są Three Sisters (Trzy Siostry) – trzy smukłe skały ustawione w jednym szeregu.

Pierwszego dnia weszłam do małej kafejki. Wystrój i atmosfera super. Muzyka, a la irlandzka. Wspomnienia wróciły i zatęskniłam. Wróciliśmy tam tego samego wieczora na obiad a następnego dnia byłam tam chyba ze 3 razy. Okazało się, że ta restauracji, z obłędnym, trochę alternatywnym jedzeniem jest prowadzona przez organizację religijną (niektórzy mówią sektę). Jest to społeczność, w której wszyscy pracują dla wspólnego dobra. Ubierają się dość konserwatywnie, mężczyźni mają brody, kobiety długie włosy związane z tyłu głowy (trochę jak Mormoni). Nikt nie zarabia tam pieniędzy, a wszystkie potrzeby wyznawców pokrywa wspólnota. Zaprosili mnie, żebym z nimi została na dzień lub dwa. Może następnym razem:)

Blue Mountains są na liście Światowego Dziedzictwa Unesco.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s