Melaka (Malacca), Malaysia

 IMG_5278fffIMG_5334IMG_5369dddIMG_5279fffIMG_5272rrrIMG_5260cccIMG_5264vvvIMG_5291IMG_5314IMG_5331IMG_5319IMG_5336

Malezja położona jest na półwyspie Malajskim i wyspie Borneo.

Powierzchniowo jest trochę większy jak Polska, a liczba ludności zbliża się do 30 milionów. Dominującą religią jest islam.

Melaka (Malacca) to mój pierwszy przystanek w Malezji. Tylko 3 godziny autobusem z Singapuru.

Melaka jest położona na zachodnim wybrzeżu Malezji. Zatrzymuję się w Chinatown – najbardziej interesującej części miasta. Wszystko w zasadzie można obejść na piechotę. Jest tu wiele muzeów. Odwiedziłam tylko Pałac Sułtana. Bardzo piękna drewniana budowla położona w przyjemnym parku. Jest to powstała w roku 1984 replika pałacu wybudowanego w XV wieku.

Obok pałacu jest wzgórze z ruinami kościoła wybudowanego przez Portugalczyków na początku XVI wieku. Poniżej znajduje się cmentarz holenderski. Na przestrzeni wieków Melaka przechodziła z rąk do rąk. Po Sułtanie rządzili nią Portugalczycy, a potem kolejno Holendrzy, Brytyjczycy i Japończycy.

Warto wybrać się na rejs promem po rzece i podziwiać malownicze budynki na jej brzegach. W dole rzeki znajduje się osiedle starych, drewnianych, tradycyjnych domów. W niektórych z nich są teraz pokoje do wynajęcia, ale większość jest wciąż zamieszkana. Wypożyczyłam rower, żeby dokładnie je sobie obejrzeć.

W Chinatown jest mnóstw uroczych kawiarenek, restauracji i miejsc serwujących soki. Idealne miejsce na spacery. Wokół piękne kościoły, meczety i buddyjskie świątynie.

Melaka od 2008 roku jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s